Celoten razred zdravil zaviralcev JAK spremlja dodatno opozorilo o povečanem tveganju za nekatere neželene učinke, a zadnji klinični podatki o uporabi pri zdravljenju atopijskega dermatitisa (AD) teh ugotovitev niso potrdili. Kako pa se po varnosti primerjajo z rutinsko uporabljanimi sistemskimi imunosupresivnimi terapijami?
Kaj je glede dolgoročne učinkovitosti in varnosti pokazalo 100-tedensko odprto nadaljevanje raziskav KEEPsAKE 1 in KEEPsAKE 2 faze III? Rezultate je na nedavnem kongresu EADV v sklopu najnovejših pomembnih dognanj (Late breaking news) predstavil kanadski dermatolog dr. Kim Papp, de. med.
Breme atopijskega dermatitisa je izredno veliko in ima močan negativen vpliv na življenje posameznika kot tudi vse družine, zato je pomembno, da bolnike z zmerno do hudo obliko bolezni prepoznamo in jih predlagamo za zdravljenje z novimi sistemskimi zdravili.
V zadnjih letih je bil pri zdravljenju atopijskega dermatitisa narejen velik korak: najprej je bilo odobreno biološko zdravilo, letos pa še male tarčne molekule – zaviralci JAK. Kaj pričakovati glede varnosti in učinkovitosti, razkrivajo podatki raziskave, v kateri sta bili učinkovini neposredno primerjani, izsledki pa objavljeni v publikaciji JAMA Dermatology.
Kateri dejavniki napovedujejo slabši potek psoriatičnega artritisa? Kako postaviti diagnozo aktivnega psoriatičnega artritisa in kako ga zdraviti? Infografiko je pripravil specialist revmatologije prim. doc. dr. Iztok Holc, dr. med.
Sistemska zdravila se večinoma predpišejo bolnikom s srednjo do hudo luskavico in bolnikom, ki se ne odzivajo na klasična zdravila za lokalno zdravljenje in zdravljenje z UV-svetlobo oz. takšno zdravljenje zanje ni primerno. Sistemska zdravila se aplicirajo peroralno, subkutano ali intravensko.
Katja Brne (Valjavec)