Top 5 člankov
Klinično pomembna povezava med luskavico in NAFLD
Bolniki s kronično luskavico v plakih imajo skoraj dvakrat povečano tveganje za nealkoholno zamaščenost jeter. Tveganje je večje pri osebah, ki imajo huje prizadeto kožo, najverjetneje pa tudi pri tistih, ki imajo psoriatični artritis, kažeta sistematični pregled in metaanaliza.
Novi vidiki v epidemiologiji in zdravljenju okužb kože
Zadnji dan simpozija EADV so bile v sklopu prebojnih novic predstavljene številne novosti. Pomembno je opozoriti na nova spoznanja o patogenezi kožnih sprememb v okviru covida-19 in na spreminjajočo se epidemiologijo okužb kože, ki jo spremljata tudi naraščajoči prevalenca okužb in rezistenca proti zdravilom. Odmevne novosti predstavlja izr. prof. dr. Mateja Dolenc Voljč, dr. med.
O sodobnih ciljih zdravljenja imunsko pogojenih kožnih bolezni
Cilji zdravljenja imunsko pogojenih kožnih bolezni so se v zadnjih letih zelo zvišali. Kakšna so realna pričakovanja v vsakdanji klinični praksi, kjer imajo bolniki številna pridružena obolenja? Kako izbrati najboljše zdravilo za posameznega bolnika in kako optimizirati zdravljenje, če cilji zdravljenja niso doseženi, razlaga dermatologinja Maruška Marovt, dr. med., iz Oddelka za kožne in spolne bolezni UKC Maribor.
Z umetno inteligenco do hitrejšega prepoznavanja PsA?
Izjemna priložnost za zgodnejše prepoznavanje psoriatičnega artritisa s pomočjo algoritma umetne inteligence? Pilotne študije že potekajo, tudi v sodelovanju z univerzo Stanford. Kakšni so prvi rezultati in kako bi lahko algoritem vpeljali v klinično prakso, razlaga dermatolog dr. Jonathan Shapiro iz Maccabi Healthcare Services.
EADV prvič v Sloveniji. Kaj je novega v otroški dermatologiji?
Med 12. in 14. majem 2022 smo v Ljubljani gostili 17. spomladanski simpozij Evropskega združenja dermatovenerologov. To je bila za Slovenijo velika čast, saj smo bili kot gostitelji tovrstnega dogodka v naši domovini aktivno udeleženi prvič, odkar združenje prireja kongrese in simpozije. En sklop predavanj je pripadel tudi otroški dermatologiji. Kaj je bilo novega, piše doc. dr. Mateja Starbek Zorko, dr. med.
Kaj je novega? Veliko!
Skokovito se razvijajo nove terapevtske možnosti za različne vnetne, pa tudi druge redkejše kožne bolezni. Kaj je na obzorju in kakšni so podatki najnovejših raziskav, je več kot 100 strokovnjakov predstavilo v več kot 300 izobraževalnih vsebinah na letošnjem kongresu Ameriške akademije za dermatologijo.
Kje je stroka najbolj napredovala in kako naprej?
Po zaključenem prvem dnevu Dermatološkega vikenda v Rimskih toplicah, ki je potekal konec marca, smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Igorjem Bartenjevim, dr. med. Poleg tega, kje so se pri zdravljenju kožnih bolezni zgodili največji napredki, smo ga povprašali tudi, kako vidi prihodnost slovenske dermatologije.
Lahko nekateri UV-filtri pripomorejo k nastanku melanoma?
Kako varni so UV-filtri v sredstvih za zaščito pred soncem? Lahko z gotovostjo trdimo, da ščitijo pred nastankom melanoma? Kot kažejo prvi izsledki, žal ni tako. Nekateri celo spodbujajo razrast melanomskih celic in celični kanibalizem, je na srečanju Dermatološki vikend v Rimskih termah povedala dermatologinja dr. Tanja Prunk Zdravković, dr. med.
O nekritični uporabi lokalnih kortikosteroidov do fobij in pasti pri obravnavi
Kako lahko sodobna tehnologija pomaga pri diagnosticiranju dermatoz, katere pasti lahko otežijo postavitev diagnoze in kako je od nekritične uporabe kortikosteroidov prišlo do kortikofobije, smo se pogovarjali z upokojeno specialistko dermatovenerologije z dolgoletnimi izkušnjami prim. Vlasto Dragoš, dr. med.
Nova znanstvena spoznanja o stari bolezni
Poznavanje novih patogenetskih značilnosti atopijskega dermatitisa je omogočilo razvoj novih zdravil in načinov zdravljenja, ki bo v prihodnosti izrazito personalizirano oziroma pogojeno z individualnimi lastnostmi (subtipom) bolezni. Piše Aleksandra Dugonik, dr. med.
Novosti z letošnjega kongresa EHSF
Med 7. in 9. februarjem 2022 je potekal 11. kongres združenja EHSF. Program je sistematično zajel vse vidike bolezni hidradenitis suppurativa, genetske in molekularne raziskave o patogenezi bolezni, epidemiologijo v različnih delih sveta, klinične raziskave, rezultate preskušanj novih zdravil in priporočila za klinično obravnavo bolnikov. Piše izr. prof. dr. Mateja Dolenc Voljč, dr. med.